Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

O co walczymy

 

Nasza Komisja reprezentuje wszystkie grupy pracownic/ków zatrudnionych na Uniwersytecie Warszawskim. Niezależnie od tego, czy pracujesz na stanowisku technicznym, administracyjnym, badawczo-dydaktycznym, jako lektor/ka lub w bibliotece, czy też jesteś doktorantką lub doktorantem, w naszej Komisji znajdziesz wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu problemów, które dotyczą Twojego miejsca pracy.

Bierzemy udział we wszystkich negocjacjach dotyczących regulaminu pracy i wynagrodzeń. W czasie negocjacji walczymy szczególnie o wzrost najniższych wynagrodzeń. Nie zgadzamy się na to, żeby jedna z najlepszych uczelni w kraju zatrudniała pracowników za wynagrodzenia niewiele wyższe od minimalnej pensji krajowej. Możemy też zgłaszać własne propozycje dotyczące np. zmian w organizacji pracy. Jeśli masz pomysły, jak poprawić warunki pracy na Twoim stanowisku – zgłoś się do nas – wspólnie możemy doprowadzić do wdrożenia ich w życie.

Walczymy też o tworzenie bardziej transparentnego systemu przyznawania podwyżek i lepszą organizację pracy, a także lepsze warunki dla doktorantów i doktorantek. 

Bierzemy udział w pracach komisji oceniających pracowników. Pilnujemy przestrzegania procedur i równego traktowania wszystkich osób.

Interweniujemy, kiedy coś złego dzieje się na poszczególnych Wydziałach lub w Instytutach. Możesz się do nas zgłosić, kiedy łamane są przepisy dotyczące bezpieczeństwa pracy lub gdy dochodzi do mobbingu. Osobom zgłaszającym takie sytuacje zapewniamy dyskrecję. 

Wiemy, że wiele problemów, z którymi się mierzymy, ma charakter systemowy. Dlatego angażujemy się również w ogólnopolskie działania na rzecz poprawy warunków pracy na uczelniach. W grudniu 2021 współorganizowaliśmy protest pod hasłem „Żądamy realnych podwyżek wynagrodzeń!”.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisjami Inicjatywy Pracowniczej działającymi na innych uczelniach i w instytutach naukowych, zarówno w Warszawie, jak i w całym kraju. Podejmujemy wiele wspólnych działań, a także wymieniamy się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Wspieraliśmy nasze Koleżanki i Kolegów z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i demonstrowaliśmy przeciwko bezprawnym zwolnieniom na ich Uczelni

Wspieramy  studentki i studentów Uniwersytetu Warszawskiego w ich działaniach na rzecz poprawy zaplecza socjalnego i warunków studiowania. Współpracujemy z Warszawskim Kołem Młodych IP.

Wspieramy też walkę o poprawę warunków pracy i ogólnej kondycji sektora edukacji. W 2019 wspieraliśmy strajk nauczycieli, organizując z innymi związkami zawodowymi pikietę pod bramami UW.

Mamy też na koncie działania o charakterze edukacyjnym. Nasze członkinie i członkowie prowadzili wykłady dla uczniów szkół średnich w czasie trwania strajku nauczycieli. We współpracy z kołem naukowym Uniwersytet Otwarty im Karola Modzelewskiego prowadzimy w liceach lekcje o prawach pracowniczych i związkach zawodowych.