Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

O nas

Nasza Komisja jest częścią Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza – oddolnego, samorządnego, niezależnego ruchu pracowniczego. Ważnym elementem naszych działań jest solidarne wspieranie walk pracowniczych naszych Kolegów i Koleżanek z innych Komisji – nie tylko z obszaru edukacji.

Komisja Zakładowa OZZ “Inicjatywa Pracownicza” na Uniwersytecie Warszawskim została założona na fali protestów, które przetoczyły się przez polskie uczelnie w czerwcu 2018 roku.  Wiele osób zdało sobie wówczas sprawę, że w obliczu neoliberalnych reform systemu nauki skuteczne mogą być tylko solidarne, zorganizowane działania, ale nie widziało dla siebie miejsca w istniejących strukturach związkowych. To dało impuls do założenia komisji Inicjatywy Pracowniczej – związku znanego ze zdecydowanych i odważnych działań w obronie praw pracowniczych, z zaangażowania w ważne kwestie społeczne i braku hierarchicznych struktur.

W tym samym mniej więcej czasie powstały siostrzane komisje na innych uczelniach:

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Wrocławskim

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu

Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Wydawnictwie “Nowa Era”

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Gdańskim

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza na Uniwersytecie SWPS

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Międzyzakładowa Komisja OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Polskiej Akademii Nauk

Komisja Tymczasowa OZZ Inicjatywa Pracownicza na Uniwersytecie Łódzkim

Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Uniwersytecie Rzeszowskim

Celem naszej Komisji jest działanie na rzecz poprawy warunków pracy i wynagradzania wszystkich grup pracownic i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego w obliczu chronicznego niedofinansowania sektora edukacji i nauki, presji neoliberalnego modelu zarządzania nauką i politycznych nacisków w kierunku ograniczania niezależność uczelni. 

Nasza działalność nie ogranicza się do murów Uniwersytetu Warszawskiego. Zabieramy głos w ważnych społecznie kwestiach. Przyłączamy się do protestów przeciwko łamaniu praw człowieka. Angażujemy się w działania pomocowe.